Optymalizacja SEO – synonimy nazw towarów

optymalizacja-slow-kluczowyc

SEO slowa alternatywne i synonimy

Fraza „lepsza” ponad 40 tyś wyszukiwań miesięcznie. Fraza „gorsza” tylko 9 tyś wyszukiwań miesięcznie.

Ciekawą sytuację znalazłem u jednego z klientów który ma sklep internetowy z branży odzieżowej. Jedna z grup towarów oferowanych w sklepie potocznie nazywa się na dwa sposoby. Są to synonimy tego samego towaru, jednak ich użycie w wyszukiwaniu nie jest równe. Według narzędzia

Google Keyword Planner diametralnie różni się ilość wyszukiwania dla obu tych fraz. Keyword Planner oferuje wiele zestawień wyszukiwań,  dla miast, dla regionów itd , każde zestawienie pokazywało ponad czterokrotnie wyższe wyszukiwanie dla jednej z fraz.

seo-slowa-optymalizacja

Fraza „lepsza” w szczycie dochodzi do 120 tyś wyszukiwań miesięcznie. Fraz „gorsza” osiąga tylko 30 tyś wyszukiwań.

Sklep klienta ma grupę towarów i adresy URL nazwane tak jak fraza mniej wyszukiwana. Ostatnie kilka miesięcy spędzało mi sen z powiek. Na frazę „gorszą” klient był na pierwszej stronie, na frazę „lepszą” nie mogłem wyjść powyżej drugiej strony. Do odkrycia „lepszej frazy” przyczyniła się przypadkowo moja żona, która szukała tego produktu. Zapytana dlaczego używa „frazy lepszej” powiedziała, że „fraza gorsza” nie jest zła, ale według niej odnosi się do innego towaru, który raczej związany jest z jesienią, a nie latem. Swoją drogą, uważam że Google w SERP uwzględnia pory roku. Patrząc na wykres pozycji fraz letnich widać, że „są chowane”, zbijane w dół w okresie zimowym.

Zmieniłem nazwę grupy towarów, a co za tym idzie słowa kluczowe u URL-ach. Zadbałem o poprawne przekierowanie 301 starych adresów na nowe przy pomocy wpisu w .htaccess. Wielkimi krokami zaczyna się sezon na oferowany towar. Obserwuję Google Search Console dla fraz związanych z tym towarem. Ciekawe jaki będzie sumaryczny wynik wejść na stronę i rzecz jasna sprzedaż tego towaru.

W październiku podam na 12a.pl wyniki tej optymalizacji. Jeśli chcesz znać wyniki zapisz się do newslettera.

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.