Hosting forum phpBB

Duże tematyczne forum na phpBB, w porywach około 4000 użytkowników na dobę. Na przestrzeni kilku lat przerobiłem trzymanie forum na hostingu dedykowanym dla phpBB, na dzierżawionym serwerze VPS, na własnej maszynie fizycznej i ostatnio na maszynie wirtualnej na własnym serwerze dedykowanym.

12a.pl HostingNie mam dobrej opinii o usługach hostingowych które testowałem. Dedykowany hosting pod phpBB był strasznie drogi, niestety nie miałem w tamtym momencie wyboru i musiałem przenieść gdzieś forum. Po kilku dniach zacząłem dostawać powiadomienia o przekroczeniu dopuszczalnego obciążenia w opcji którą kupiłem. Trochę zgłupiałem, bo przesyłane wartości wskazywały, że wykorzystuję pół zasobów serwera. Na czym Oni ten hosting oferują? Na starych Celeronach? Generalnie każdy hosting miały jakieś ograniczenia, które szybko przekraczałem. Wydaje mi się, że wszystkie oferty dotyczą naprawdę małego forum lub bloga. Jak tylko wyskoczysz trochę ponad minimum, firma oferuje Ci droższe usługi.

12a.pl phpBBOstatecznie forum wylądowało na maszynie witalnej w obrębie jednego z moich serwerów dedykowanych. W życiu tak nie śmigało, nawet użytkownicy (gatunek z zasady narzekający) pisali że odczuwają znaczną poprawę w działaniu forum. Ile to kosztuje? Forum wykorzystuje około 1/5 zasobów serwera, co daje mniej niż 30 zł na miesiąc. Dobrze skonfigurowany system wirtualizacji, dobrze skonfigurowany serwer wirtualny forum, automatyczne testy wykonywane przez nagiosa informujące zainteresowane osoby o zaistniałym problemie – to wszystko powoduje, że całość działa prawie bez interwencji administratora.

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.