Dodaj mi proszę skrypt do strony

Znajomy który trzyma u mnie stronę na Wordpresie poprosił o dodanie skryptów javascript z linkedin.com Dodałem wyjaśniając jak i dlaczego. Poniżej moja korespondencja w tej sprawie.

Kamil,
Można się grzebać w kodzie strony żeby dodać zewnętrzne skrypty, ale aktualizacja motywu graficznego może wyciąć te zmiany. Rozwiązaniem jest instalacja wtyczki, która modyfikuje miejsca gdzie można dodać takie zewnętrzne skrypty czyli Header i Footer.

Zainstalowałem wtyczkę „OH Add Script Header Footer” https://pl.wordpress.org/plugins/oh-add-script-header-footer/screenshots/

W panelu administracyjnym pojawiła się opcja „Ustawienia -> Header Footer Settings” w której dodałem skrypty. Wywołując kod strony skrótem Ctrl-U w przeglądarce można zweryfikować czy na dole kodu jest wywoływany pożądany skrypt.

W miarę możliwości skrypty należy dodawać do Footer bo to w mniejszym stopniu spowalnia ładowanie strony. Nie wszystkie skrypty javascript działają poprawnie ładowane z Footer należy zweryfikować czy wykonuje się pożądana akcja wykonywana przez ten skrypt.

Ładowanie skryptów do Header powino być ostatecznością. Każdy zewnętrzy skrypt javascript musi się pobrać z internetu i jeżeli jest w Header to przeglądarka czeka na pobranie skryptu zanim załaduje stronę. Jest to sytuacja której google bardzo nie lubi bo boty googla muszą też czekać, a czas to pieniądz, nawet kilkadziesiąt milisekund może spowodować utratę pozycji w google. Z miliardów stron www razy kilka milisekund robią się setki godzin bezproduktywnego oczekiwania na załadowanie strony.

Zawsze trzeba pamiętać że obce skrypty na stronie to dopuszczenie zewnętrznego kodu który może modyfikować stronę. Przy pomocy skryptów javascript można świadomie lub nie, np z powodu błędu narobić dużych szkód na stronie, co w ekstremalnym przypadku może powodować bana w googlach. W tym wypadku skrypt pochodzi ze strony linkedin.com, która jest wg mnie wiarygodna i sądzę że nie zrobią świadomie lub nie jakiejś szkody.

Na serwerze na którym są strony www stosuję kilka tricków które poprawiają szybkość działania stron dla google, ale to całkiem inna historia. Ważne żebyś pamiętał że dodawanie zewnętrznych skryptów, a masz teraz taką możliwość, nie zawsze jest bezpieczne.

Skrypt który miałem dodać:

<script src="//platform.linkedin.com/in.js <http://platform.linkedin.com/in.js>" type="text/javascript"></script>
<script type="IN/FollowCompany" data-id="XXXX" data-counter="top"></script>

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.